کریسمس در انگلستان (قسمت دوم)

در قسمت قبلی مقاله با سنت‌ها و آداب و رسوم کریسمس در انگلستان آشنا شدیم. در کنار این رسم‌های قدیمی، جشن‌ها و مراسم جدید هم جای خود را در مراسم کریسمس باز کرده‌اند. در این قسمت به لندن سری می‌زنیم.

 کریسمس در انگلستان (قسمت دوم)

لندن، یکی از زیباترین کلان‌شهرهای دنیا است که در روزهای آخر سال و جشن کریسمس با نورپردازی‌های زیبا و درختان کریسمس که در گوشه و کنار شهر قرار گرفته‌اند، زیباییش دوچندان می‌شود.

بازارچه‌های رنگارنگ کریسمس، خیابان‌های شلوغ و پرهیاهو و فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که به زیبایی تزیین می‌شوند، بخشی از جذابیت‌های این شهر دیدنی در شب‌ها و روزهای پایانی سال و جشن کریسمس هستند.

اگر مسافر لندن هستید و قرار است جشن کریسمس و سال نو را در این شهر تجربه کنید، بهتر است از یکی از اهالی یا تورهای همراه با راهنما بخواهید تا تفریحات و سرگرمی‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهر را به شما معرفی کند و چشم‌انداز زیبایی از شهر را به شما نشان بدهد.

کلیسای جامع سنت پل و نورپردازی‌های جذاب کاخ باکینگهام از مناظر جذاب لندن در شب‌های کریسمس هستند.

در میان تمام شهرهای انگلستان، لندن حال و هوای دیگری دارد. تمام کوچه‌ها و خیابان‌ها با چراغ‌های رنگی تزیین شده‌اند و در گوشه و کنار شهر، جشن و شادی برپا است. در کلیساها و مراکز عمومی جشن و نمایشگاه و بازارهای مخصوص کریسمس برگزار می‌شود. پیست‌های اسکیت روی یخ هم در گوشه و کنار شهر قرار می‌گیرند و یکی از تفریحات لذت‌بخش در روزهای زمستانی لندن هستند. اگر در دقایق آخر دنبال هدیه کریسمس می‌گردید یا اگر دوست دارید شیرینی‌ها و غذاهای سنتی کریسمس را امتحان کنید، بهترین جا برای خرید و تفریح، بازارچه‌های کریسمس هستند. در ادامه با تعدادی از بازارچه‌های کریسمس لندن و اطرافش آشنا می‌شویم.

این بازارچه‌ی مشهور که هر سال برگزار می‌شود، غرفه‌های جذاب چوبی و زیبایی دارد که انواع هدیه‌ها و صنایع دستی کریسمس را عرضه می‌کنند. نوازندگان سیار، خوانندگان سرودهای کریسمس، غرفه‌های فروش غذا، بازی‌ها و تفریحات مخصوص کودکان و نورپردازی‌های زیبا و دیدنی، از بخش‌های جذاب این بازارچه هستند.

در این بازارچه‌ی سنتی کریسمس می‌توانید انواع خرده‌ریزهای مخصوص کریسمس از انواع تزیینات و وسایل دکوری تا هدیه‌ها و صنایع دستی را خریداری کنید. این بازار تا ۸ ژانویه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

غرفه‌های چوبی و زیبای این بازارچه‌ی مشهور، کالاهایی چون صنایع دستی چوبی و شیرینی‌های محلی و آبنبات‌ها و شکلات‌های زیبا عرضه می‌کنند. در این بازارچه‌ی جذاب، می‌توانید یک کریسمس واقعی را تجربه کنید، درست مثل تصاویری که از یک بازارچه‌ی کریسمس در ذهن دارید. این بازارچه از ۲۶ دسامبر آغاز به کار می‌کند و تا ۲ ژانویه ادامه خواهد یافت.

این بازارچه همان‌طور که از نام آن پیدا است، بازاری برای ارائه‌ی محصولات غذایی است. در غرفه‌های این بازارچه انواع پنیرهای بین‌المللی، پودینگ کریسمس، شیرینی‌ها و شکلات‌های سنتی و انواع غذاهای لذیذ عرضه می‌شوند.

شب‌های پایانی سال و کریسمس، نورپردازی‌های جذاب و تماشایی، چهره‌ی شهر را عوض می‌کنند. جاذبه‌های گردشگری، کلیساها، فروشگاه‌های بزرگ و حتی بوتیک‌های کوچک، زیباتر از همیشه در دل شب‌های زمستانی خودنمایی می‌کنند. هیچ چیزی زیباتر از مناظر شهر زیبای لندن زیر نورهای رنگارنگ ریسه‌ها نیست. در مناطقی که در ادامه معرفی می‌کنیم، چشم‌گیرترین نورپردازی‌های کریسمس را مشاهده خواهید کرد.

این خیابان امسال با ۷۵۰ هزار لامپ ال‌ای‌دی تزیین خواهد شد. علاوه بر این، امسال یک خیریه به نام NSPCC هم به این مراسم جشن اضافه خواهد شد. این خیریه در نظر دارد با دریافت مبلغ ۵ یورو، یکی از لامپ‌های ستاره‌شکل را به فرد مورد نظر اهداکننده، اختصاص دهد.

مرکز Brunswick با نورپردازی جذاب و دیدنی‌اش در شب‌های کریسمس حال و هوای دیگری دارد که تا ششم ژانویه ادامه خواهد یافت. مغازه‌ها و رستوران‌های این منطقه هم هرکدام به زیباترین شکل ممکن دکوراسیون خود را تغییر می‌دهند و خدمات و تخفیف‌های ویژه‌ای برای مشتریان در نظر می‌گیرند.

نورث‌بانک، اولین منطقه در لندن بود که نورپردازی خیابانی الکتریکی را تجربه کرد. تئاتر Savoy هم اولین ساختمان عمومی بود که تماما نورپردازی شد. این منطقه و خیابان‌های اطرافش در روزهای پایانی سال با نور سبز به زیبایی تزیین می‌شوند. انرژی لازم برای روشن کردن این لامپ‌ها، از زیست‌سوخت (biofuel) تامین می‌شود. این سوخت از روغن‌های استفاده شده‌ی رستوران‌های لندن به دست می‌آید.

میدان‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش شده‌ی این منطقه در شب‌های کریسمس به زیبایی نورپردازی می‌شوند. کاونت گاردن یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی شهر لندن است. سالن اپرای سلطنتی که بخشی از بازار گل‌فروشان پیشین به نام «تالار گل»، قسمتی از ساختمان آن را تشکیل می‌دهد در این محله و در مجاورت میدان پیشین قرار دارد و به همین دلیل آن را نیز علاوه بر تماشاخانه‌ی سلطنتی، «کاونت گاردن» هم می‌نامند.
پیست‌های اسکیت روی
اسکیت روی یخ یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی اهالی لندن در روزهای زمستانی است. به خصوص در روزهای آخر سال و نزدیک کریسمس که همه جا جشن و شادی برقرار است. چندین پیست اسکیت دائمی سرپوشیده در لندن وجود دارند، اما این پیست‌های روباز به خصوص در روزهای آخر سال، حال و هوای دیگری دارند و هزاران لندنی و گردشگر را به سوی خود می‌کشانند. از میان بهترین و جذاب‌ترین پیست‌های اسکیت لندن، موارد زیر را می‌توان نام برد:

پیست اسکیت موزه‌‌ی تاریخ طبیعی با وسعت ۹۵۰ مترمربع که در مقابل ساختمان زیبای موزه قرار گرفته است. در کافه‌ی نزدیک موزه می‌توانید از تماشای منظره‌ی اسکیت بازی و زیبایی‌های شب‌های برفی لندن، لذت ببرید.

پیست اسکیت وینتر واندرلند (Winter Wonderland) در هاید پارک در کنار بازارچه‌ی کریسمس قرار دارد. مجموعه‌ی وینترواندرلند، تجربه‌ی بی‌نظیری از سرگرمی‌ها و تفریحات کریسمس را برای شما فراهم می‌کند.

 

منبع : کجارو